Pro Dive Chorvátsko 
 

Biometrické funkcie

 

                                                                                                             Pridané 26.3.2017

 

 

V poslednom období sa v teórii potápačských počítačov objavil nový koncept. Ide o sledovanie biometrických funkcií, ktoré jeden z popredných výrobcov nazval termínom "Human Factor Diving". Stojí za nim snaha zvýšiť mieru bezpečnosti potápačov, úpravou profilov ich ponorov prostredníctvom adaptívnych algoritmov.


Pohľad producentov

Podľa výrobcov počítačov, by potápači mali mať prostredníctvom tejto technológie možnosť merať určité vybrané biologické hodnoty. Okrem samotného monitoringu, ide samozrejme predovšetkým o ich využívanie a aplikovanie v reálnom čase.

V súčasnosti sa z biometrických parametrov ovplyvňujúcich riešenie výstupového režimu ponoru skloňujú najmä: srdcová činnosť, dychová práca a teplota pokožky.


Monitoring srdcovej činnosti

Sledovanie pulzovej frekvencie dáva majiteľovi potápačského počítača komplexnejší obrázok o svojom zaťažení. Podľa tvorcov týchto typov prístrojov, môžu počítače zareagovať na zvýšenú námahu a prepracovať výpočet výstupového režimu. Výsledkom zahrnutia fyziológie potápača do dekompresných výpočtov v podobe prispôsobenia profilu ponoru, je najmä zvýšená bezpečnosť jednotlivca.

Pulzová frekvencia sa meria s pomocou snímacieho pásu, ktorý sa upevňuje na hrudník potápača. Tep srdca sa meria a predpokladáme, že aj vyhodnocuje v intervale každých 4 sekúnd (SCUBAPRO).


Sledovanie teploty pokožky

V prípade použitia hrudného popruhu, má prijímač (potápačský počítač) pre sledovanie úrovne zvýšenia fyzickej záťaže potápača k dispozícii aj ďalšie biologické dáta v podobe teploty pokožky.


Prospešnosť meraní

Meranie srdcového tepu, teploty pokožky a na inom mieste spomínaných respiračných hodnôt, je prospešné pre potápača v každom veku a na všetkých úrovniach zvládnutia pokročilých potápačských zručností. S rastúcim stresom alebo pracovnou záťažou sa pulz zrýchľuje a teplota pokožky narastá. S rýchlejším tepom dochádza tiež k rýchlejšej spotrebe kyslíka a vstrebávaniu dusíka do tkanív. A práve vyššia miera vstrebávania dusíka, je kritickou informáciou pre zachovanie bezpečnosti ponoru.

Monitorovanie srdcovej činnosti a jej prostredníctvom aj telesného zaťaženia je preto primárnym indikátorom prispôsobenia potápačského algoritmu špecifickému stavu potápača a podmienkam.

Cieľom sledovania biometrických hodnôt je ešte lepšie ustrážiť, aby potápačské aktivity zostali v individuálnej bezpečnej zóne potápača. V konečnom dôsledku aj zintenzívniť zážitok z potápania.


Počítače s biometrickými funkciami

Hrudný pás a tým aj výhody „Human Factor Diving“ využívajú napríklad SCUBAPRO Mantis 1 a Mantis 2; Galileo Luna.

Aj počítač pre freediving SP2 od spoločnosti SPORASUB môže byť spárovaný hrudným kardio popruhom pre kalkulácie spálených kalórií aj max/min tepovú frekvenciu.

OMER Umberto Pelizzari UP-X1 prichádza s možnosťou sledovania srdcovej frekvencie. Pracuje s frekvenciou 5,3 KHz a poskytuje aj monitoring spotrebovanej energie.


Záverom

Na záver však objektívne priznajme, že v súčasnosti je budúcnosť prístrojov, schopných merať potápačovu pulzovú frekvenciu aj pod vodou odborníkmi dosť spochybňovanou témou. Pravdepodobne až čas ukáže, či aj v tomto prípade pôjde skôr o reklamný marketingový ťah, než reálnu využiteľnosť fyziologických dát pre ovplyvnenie dekompresného postupu.

 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017