Pro Dive Chorvátsko 
 

Atomic Aquatics - Cobalt

                                                                                                                                  Pridané 15.3.2012

 

Kedysi sa kobalt používal na zafarbenie keramických výrobkov. Dnes prináša Atomic „Cobalt“ pod vodu farebnosť. Patrí medzi absolútnu špičku v segmente „hadicových“ – integrovaných počítačov. Dostáva sa tým do prvej ligy počítačov akými sú Mares Icon HD, Galileo Sol či Suunto D9.

 

Tlačidlá

Vo všeobecnosti platí, čím viac tlačidiel, tým komplikovanejšie ovládanie. „Cobalt“ ich má štyri. Napriek tomu to preň neplatí, pretože ovládanie počítača je užívateľsky mimoriadne príjemné a úspešné hoci aj bez prečítania si návodu. Asi preto, že každý krok v Menu je sprevádzaný krátkou textovou správou. Tri tlačidlá slúžia na navigáciu a jedno na potvrdenie. Magnetické prepínače pracujú spoľahlivo už pri relatívne malom tlaku. Výhodou ich konštrukcie a veľkosti je, že sú ovládateľné aj v hrubších rukaviciach. Ak sa prístroj neaktivuje ešte na súši pred ponorom manuálne, zopne sa automaticky sám vo vode.


Zmesi

Svojimi schopnosťami je „Cobalt“ pripravený tak pre rekreačných, ako aj technických potápačov. Prístroj dokáže kalkulovať s 3 zmesami nitroxových plynov, ktorým sú vyhradené tri osobitné varovania. Vďaka farebným možnostiam displeja sú všetky dôležité varovania značené červenou farbou. V budúcnosti by mal počítať aj s trimixovými zmesami.

 

Kompas

Ako všetky podobné prístroje aj v prípade „Cobaltu“ je potrebné kompas na začiatku kalibrovať. Podľa našich skúseností , je tento úkon je lepšie realizovať s pomocou manuálu. Pod vodou kompas funguje spoľahlivo, treba mu však poskytnúť určitý okamih na „zorientovanie“ sa. Smer zobrazuje jednak numericky (hodnotou v stupňoch) ako aj graficky na šikovnom „poloblúku“ so smerovou šípkou v akomsi pomyslenom 3D zobrazení.


Pripojenie k regulároru

Vďaka rýchlospojke sa HP hadica dá v mieste spojenia s prístrojom rozpojiť, čo značne uľahčuje transport či manipuláciu s prístrojom pri odčítavaní dát. Prístroj by podľa nášho názoru mohol mať o čosi dlhšiu HP hadicu, ktorá sa nám videla pod vodou trocha prikrátka.

 

Zdroj

Cobalt energeticky poháňa zabudovaná Líthium-Iónová batéria. Výrobca udáva 40-6é hodín práce po úplnom dobití. Jej celková životnosť sa ráta na niekoľko rokov, než bude potrebné ju vymeniť. Jej nabíjanie sa dá realizovať „rýchlo“ - z elektrickej siete, alebo „pomaly“ - z bežných zdrojov cez USB rozhranie. Pre oba varianty slúži neveľký adaptér, pripájaný na telo prístroja zo zadnej strany. Na úplné nabitie batérie, bude svojmu užívateľovi v závislosti od nastavenia jasu displeja pracovať až 50 hodín.


Software

Atomic „Cobalt“ ráta v rámci modelovania sýtenia tkanív s 15-tkanivovým Wienkeho RGBM dekompresným algoritmom, zohľadňujúcim aj tvorbu mikrobublín v organizme. Využíva aj osobné faktory, akými sú vek či stupeň zaťaženia. Akustické aj optické varovania prístroja sa dajú individuálne nastaviť podľa vkusu majiteľa.


Potápačský mód

Výrobca proklamuje bezchybnú prácu prístroja až do hĺbky 100 metrov. Sám sa nastavuje až do výšky 3.000 metrov nad morom. Okrem jasných veľkých číslic, zobrazujúcich bežné údaje o hĺbkach a časoch poskytuje „Cobalt“ aj názorné informácie v podobe stĺpčekových grafov. Výstupová rýchlosť je zobrazená vertikálne - pozdĺž pravej strany displeja a čas pod vodou horizontálne - popod horný okraj. V prípade „normálnych“ podmienok sú oba zelenej farby. V prípade ohrozenia sa menia cez žltú až na červenú farbu.

Cena

Prístroj sa na európskom trhu pohybuje v cenových reláciách okolo 1.000 Eur.

 

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017