Pro Dive Chorvátsko 
 

Mechanická odolnosť počítačov

 

                                                                                                             Pridané 9.3.2017

 

 

Pre skutočných potápačov, nedajbože tých ktorí zachádzajú až za hranice rekreačného potápania, je odolnosť a výdrž počítačov dôležitým faktorom. Jaskynní a vrakoví potápači radi ocenia, ak sú prístroje robustnejšie a znesú aj drsnejšie zaobchádzanie.


Displej počítača

Je bezpochyby najslabším článkom v tomto reťazci. Výrobcovia sa ho síce snažia prekrývať výmenným krytom z priehľadných plastov. Občas, pri menej vydarených konštrukciách sa pod ním dokážu šikovne držať bubliny, ktoré potom prekážajú v čítaní údajov.

Iní producenti ponúkajú už na mieru narezané ochranné fólie podobné tým, aké sa používajú na zabezpečenie okenných skiel proti rozbitiu. Zväčša sa však hodia len na počítače s rovným povrchom.


Puzdro počítača

Samotné telo počítača sa vyrába z rôznych materiálov. Pochopiteľne, že sa navzájom líšia odolnosťou voči:
- mechanickým vplyvom (a tie sú aj v názve nášho článku)
- ultrafialovému žiareniu
- smogu a ďalším chemickým vplyvom
- a pod
Tým sa dostávame k materiálom, z ktorých sa telá počítačov vyrábajú. Môžu nimi byť:
- plasty na báze polykarbonátov
- duralové zmesi
- pochrómovaná mosadz
- a iné
Z charakteru týchto materiálov sa odvíjajú aj ich vlastnosti.


Upínací remienok

Druhým slabým článkom je pochopiteľne aj ďalšia namáhaná časť prístroja, upínací mechanizmus prístroja. V prostredí rekreačného potápania sa používa remienok, podobný tomu ktorý poznáme z hodinárskeho priemyslu. Systémy, ktoré vychádzajú s jediného remienka sú pritom z hľadiska straty prístroja rozhodne bezpečnejšie, ako pár teleskopických kolíkov. Ak z nich čo i len jeden zhrdzavie, či inak zlyhá – potápač môže komputer kedykoľvek počas ponoru stratiť!

Z uvedeného dôvodu sú lepšie riešenia s jediným remienkom, ktorý je prevlečený aspoň v dvoch bodoch pod telom počítača. Jeden fínsky výrobca potápačských počítačov, kedysi prišiel v rámci upínacieho pásku s nápadom akéhosi poistného kolíka. Fungoval bezvadne, potápač mohol počítač len ťažko stratiť – ale čo sa natrápil, kým si ho nasadil!

Nároky kladené na prístroje v prostredí Technical Diving viedli ich vyznávačov k tomu, že remienky zamenili za dvojicu slučiek z opletenej gumovej šnúry. Ak aj zlyhá jedna z nich (či nesprávne uviazaný uzol gumeného expandra) počítač zachráni druhá upevňovacia slučka.

Navyše toto nesmierne spoľhlivé riešenie, umožňuje technickým potápačom napríklad aj pohodlné nacvaknutie karabíny záložného svetla, alebo malého navijaku pri manipulácii s ním v procese vypúšťania dekompresnej bóje.

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017