Pro Dive Chorvátsko 
 

Napájanie prístrojov

 

                                                                                                             Pridané 10.3.2017

 

 

V 90-tych rokoch minulého storočia bolo bežnou praxou, že sa počítače za účelom výmeny batérie museli zasielať až na druhý koniec sveta ku svojmu výrobcovi. Pochopiteľne, že tento komplikovaný postup neprispieval k ich obľube.


Výmena batérie v servise

Neskôr sa vymieňali len v servisných centrách, spravidla u autorizovaných dealerov tej-ktorej značky. Nešlo o až tak obmedzujúcu procedúru, ako popisujeme v predchádzajúcom odstavci. Domnievame sa dokonca, že pre bežných rekreačných potápačov je najvýhodnejším riešením, pretože batériu menia vo svojich prístrojoch (obyčajne vybavených LCD displejom) len raz za pár rokov. Výmena v servise znamená pre dovolenkových potápačov záruku a spoľahlivosť, ktoré môžu prevážiť vyššiu cenu alebo krátkodobú nedostupnosť behom výmeny.

S príchodom počítačov takzvaného „hodinkového formátu“ však začala byť návšteva servisného centra za účelom výmeny batérie značne otravnou procedúrou. Odrazu bolo v týchto inštrumentoch, ktoré ich majiteľ používal počas 70 – 100 ponorov za sezónu (nič nezvyčajné pre potápačských divemasterov či inštruktorov) potrebné vymienať batériu aj raz za sezónu. Ich prevádzka sa takto vyštverala aj na 27-30 Eur ročne!


Užívateľom vymeniteľná batéria

Postupne však viacerí producenti získavali konkurenčnú výhodu tým, že si do príbalového letáku svojho prístroja mohli napísať formulku o „užívateľom vymeniteľnej batérie“. Ak šlo navyše o štandardný typ článkov, bežne dostupný hoci aj na benzínových čerpadlách presadili sa na trhu oveľa ľahšie.


Líthiové batérie

Nakoniec si potápačský priemysel obľúbil najmä batérie na báze líthia. Toto riešenie je pravdepodobne najvhodnejšie pre aktívnych potápačov, ktorí vlastnia počítač s monochromatickým LCD displejom. Pokiaľ budú rozumne používať svetlo – kompas – akustické varovania, vydrží im aj niekoľko stoviek ponorov.


Akumulátori

Za zvýšenú spotrebu potápačských prístrojov najnovšej generácie môžu výkonnejšie procesory a najmä lepšie čitatelné displeje. Vďaka týmto novým, energeticky náročnejším technológiám sú napájané akumulátormi. Je nutné priznať, že zatiaľ výdrž integrovaných batérií uspokojuje majiteľov počítačov len čiastočne. Aj keď výrobcovia v manuáloch k prístrojom spomínajú 20-30 hodín fungovania, prax nám ukazuje výsledky aj o tretinu horšie.

Pohodlné je však ich dobíjanie. Vo väčšine prípadov je prístroj počítača opatrený vonkajším konektorom, na ktorý sa pripája kábel, ktorého koniec sa strká do akéhokoľvek USB zdroja. Nabíjať je tak možné z adaptéra z 220 V, počítača, Powerbanky či zapalovača v tvojom automobile. Pravda, otáznou bude aj skutočnosť, koľko takéto články, zabudované v telách potápačských počítačov aj reálne vydržia. Zo skúseností, ktoré máme s našimi mobilnými telefónmi sa dá vytušiť, že ide o horizont niekoľkých rokov. A čo bude potom ?

V súvislosti s dobíjaním akumulátorov je dôležité, aby výrobca nezabudol pribaliť k počítaču aj adaptéry, ktoré potápačom umožnia pripojenie na akúkoľvek sieť elektrického napätia vo svete.


A čo budúcnosť?

A nakoniec niečo pre fanúšikov eko-spôsobu života! Líthium-Polymérová batéria počítačov švajčiarskej spoločnosti UEMIS (= Underwater Equipment Made in Switzerland) naznačuje, ako by mohli v budúcnosti vyzerať potápačské počítače pre širokú verejnosť. Svojmu užívateľovi by podľa výrobcu mala slúžiť 4-5 rokov.

Okrem pripojenia prostredníctvom USB z bežných spotrebičov sa dá počítač UEMIS nabiť aj cez fotovoltaické články. Solárny modul je priamo na tele počítača a tak podľa výrobcu stačí, aby si prístroj nechal v rámci časov povrchových intervalov na palube lode.
Pochopiteľne v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi trvá nabíjanie vnútornej batérie s pomocou fotoelektrického panelu o čosi dlhšie. Na naplnenie článkov pre potreby jedného ponoru, sa ráta s časom približne dve hodiny. Šikovná vychytávka, čo poviete?

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017